• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Письменнику та кінодраматургу з Полтавщини Миколі Шудрі виповнилося б 90 років

05 січня 2025, 11:25

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Микола Шудря

5 січня виповнилося б 90 років видатному полтавцю Миколі Шудрі – письменникові, кінодраматургові, журналістові, перекладачеві, Заслуженому діячу мистецтв України, лауреатові Державної премії України імені Т. Г. Шевченка (1991р).

Микола Архипович Шудря (псевдоніми – Архипенко, Полтавець, Полтавченко) народився у с. Веселий Поділ Семенівського району на Полтавщині.
Його жартома називали «ходяча енциклопедія». Зі шкільних років дивував глибокими різноплановими знаннями, здобував перемогу на Міжнародній математичній олімпіаді в Празі. Був викладачем у низці вищих навчальних закладів, у тому числі у Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка (1963–1965). У цій людині поєднувався непересічний талант літературознавця, шевченкознавця, краєзнавця, вченого, журналіста і письменника. За підтримку української ідеї його «пішли» з університету, не дали захистити вже підготовлену дисертацію. Відтак «пішли» й з Інституту імені М. Рильського, інституту культури. Шість років підряд М. Шудря ніде не працював і практично не міг друкуватися під власним прізвищем.
Він завжди мав активну громадську позицію. Широко знаний в Україні пошуковець першим оприлюднив у друці справжнє прізвище Юрія Кондратюка (Олександр Шаргей), опублікував задовго до реабілітації спогади Нестора Махна, щоденники Юрія Яновського, Леся Курбаса, нотатники Григора Тютюнника і т. і. Завдяки дослідженням М. Шудрі розширено творчий спадок Василя Симоненка (повість «Огуда», начерки сценарію кінокомедії «Бенкет небіжчика» тощо), до речі, обидва народилися одного року та одного місяця. Як дослідник, він ніколи й нічого не брав на віру. І тільки тоді впевнювався в тому чи іншому факті, коли довідувався про нього щонайменше з трьох джерел.
У травні 1986 року Микола Шудря працював у чорнобильській зоні. Журнал «Україна» публікував його репортажі – правдиві свідчення очевидця-ліквідатора. За ці публікації автор одержав премію Спілки журналістів України «Золоте перо». Лауреат премії «Незалежність», Міжнародної премії імені Григорія Сковороди.
Написав понад 100 сценаріїв документальних та науково-популярних фільмів (сценарії телепередач про О.Телігу, М.Башкирцеву, Т.Шевченка, О.Ольжича, Т.Осьмачку, С.Петлюру та ін.), а також став автором численних нарисів і репортажів, есеїв, повістей, поезій, перекладів.

За матеріалами онлан-медіа

Поділитись

Теги

Полтавщина
кіно
кулльтура

Новина за темою

На Полтавщині провели урочисті заходи з нагоди Дня Української Державності
05/01/2025
Володимир Когут відвідав «Мистецький поїзд»
05/01/2025
Володимир Когут провів нараду щодо ліквідації наслідків негоди в Полтавському районі
05/01/2025

Останні новини

Більше новин
Під час війни навіть звичні для відпочинку місця можуть приховувати смертельну загрозу Під час війни навіть звичні для відпочинку місця можуть приховувати смертельну загрозу
16/07/2025
За пів року на Полтавщині 174 захисники і захисниці скористалися безкоштовними стоматологічними послугами
16/07/2025
Ветерани та ветеранки в сфері перевезень та логістики: стартував проєкт із підготовки та працевлаштування
16/07/2025
Ветеран Pro: що пропонує новий цифровий сервіс у Дії для ветеранів й ветеранок
16/07/2025
Всеукраїнський конкурс «Код Яворницького» - 2025
16/07/2025
Визначили переможців конкурсу дитячих фотографій «Заповідний край»
16/07/2025
На рівні обласних службових відомств та закладів підписано Меморандум про підтримку ветеранів війни, військовослужбовців та їхніх родин
16/07/2025
Полтавські університети чекають на молодь із ТОТ
16/07/2025
Як внутрішньо переміщеним особам отримати субсидію на оренду житла
16/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту