• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

200 років з дня смерті Володимира   Боровиковського

18 квітня 2025, 08:56

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
Видатні Люди

18 квітня минає 200 років з дня смерті відомого мистця, портретиста, іконописця Володимира  Лукича Боровиковського (1757-1825).

Талант-самородок і високопоставлені покровителі, відсутність академічної освіти і навчання у кращих майстрів, розквіт таланту і прихильність публіки, відхід з іконопису в портретний жанр, а звідти – в містицизм, гучна слава і слідом за нею забуття. Скромний іконописець, художник при імператорському дворі, містик – це все про одну людину – Володимира Боровиковського.

 

Володимир Лукич народився у Миргороді 4 серпня 1757 року. Тихе і мальовниче містечко, в якому роки юності майбутнього художника пройшли непомітно. У той час місто було центром козацького полку із резиденцією в Сорочинцях. Населення – переважно козаки і козацька старшина, яку прирівнювали до дворянства. До якого прошарку населення відносилась родина Володимира – достеменно не відомо. Проте його батько Лука Боровик і ще двоє його старших синів Василь та Іван розписували ікони в місцевих церквах. Володимир продовжив родинну справу та зайнявся церковним розписом. Його ранні роботи – яскравий приклад українського бароко.

 

Художник блискуче проявив свою майстерність у різних портретних формах. У його творчому доробку є камерні, парадні портрети, монументальні й інтимні роботи, а ще мініатюри. У цих полотнах простежується зміна тогочасних епох – від класицизму до ампіру.

 

Творчість Боровиковського являє собою злиття стилів класицизму і сентименталізму. Він є визнаним майстром портретної мініатюри. Художник тонко передавав внутрішній світ зображуваних ним людей. У жіночих образах Володимир Боровиковський втілював ідеал краси своєї епохи. Парадні портрети Боровиковського найбільш яскраво демонструють досконале володіння художником пензлем у передачі фактури матеріалу: м’якість оксамиту, блиск золочених і атласних убрань, сяйво дорогоцінних каменів.

 

Загалом Володимир Лукич створив близько 200 портретів своїх сучасників. Окремі твори Боровиковського зберігаються в музеях Києва: Національному художньому музеї і Національній картинній галереї.

 

В останні роки життя митець повернувся до релігійного живопису: до золотого мистецького фонду належать ікони його роботи для головного іконостасу Казанського собору, Троїцького собору Олександро–Невської Лаври, Покровської церкви на Чернігівщині тощо.

 

У 2000-х роках у рідному місті В. Боровиковського Миргороді одну з вулиць було названо ім'ям мистця, а наприкінці 2008 року в центрі міста на вулиці Миколи Гоголя було відкрито пам'ятник славетному землякові роботи скульптора Миколи Мірошниченка. У Полтаві один з бульварів мікрорайону Огнівка також носить ім'я Володимира Боровиковського.

 

Книга про життєтворчість В. Боровиковського «Українське малярство: В. Боровиковський» (Харків, 1931) доступна за посиланням: https://uartlib.org/downloads/VolodymyrBorovykovsky_uartlib.org.pdf?direct=1

 

Поділитись

Теги

книги
день пам'яті

Новина за темою

На Полтавщині презентували виставку «50 років разом»
18/04/2025
До Полтави завітають відомі українські письменники
18/04/2025
У Полтаві презентували збірку поезії «Пам’ять полину»
18/04/2025
1 (48)

1 (48)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Заходами обласної програми передбачено соціальні гарантії постраждалим від авіаударів ворога Заходами обласної програми передбачено соціальні гарантії постраждалим від авіаударів ворога
20/07/2025
У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського зберігається колекція зооморфного посуду
20/07/2025
Завершився фінал Кубку України з легкоатлетичних метань
20/07/2025
У Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії відзначили День Української Державності
20/07/2025
Звернення т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з нагоди Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості
20/07/2025
Полтавці вибороли 8 медалей на Чемпіонаті України з плавання серед юнаків та юніорів
20/07/2025
20 липня виповнюється 330 років від дня народження Іллі Михайловича Турчиновського, письменника, співака, актора, священника
20/07/2025
Треба робити все, щоб досягти припинення вогню, і російській стороні треба перестати ховатися від рішень – звернення Президента
19/07/2025
У Диканській громаді відкрили пам’ятник Святому Пантелеймону – покровителю лікарів
19/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту