02 травня 2025, 08:23
Патронаж новонародженого – це відвідування малюка на дому медичними працівниками на першому місяці його життя. Патронаж на дому зазвичай здійснюється три рази. Це дуже зручно для матері, оскільки в домашніх умовах буде проведено необхідний огляд дитини, надано рекомендації по догляду за малюком, а також під час нього можна задати будь-які запитання про малюка і про свій стан.
Первинний патронаж новонародженого
До первинного патронажу новонародженого краще підготуватися заздалегідь і скласти список хвилюючих запитань, які ви хочете задати лікарю. Під час відвідування медична сестра або педіатр здійснять наступні маніпуляції:
Під час першого патронажу медична сестра проводить бесіду з мамою, уточнює перебіг вагітності та пологів, вивчає виписаний епікриз, дізнається тривоги і проблеми сім’ї, пов’язані з народженням дитини. Медсестра приділяє увагу умовам перебування дитини, дає рекомендації по догляду за малюком. Медсестра проводить обстеження дитини, огляд шкіри і слизових, оцінює рефлекси. Дивиться активність смоктання і характер вигодовування. Так само приділяє свою увагу плачу дитини, дихання. Пальпує живіт і оглядає велике джерельце, пупкову ранку. Сестра дізнається про самопочуття мами, соматичне та психічне здоров’я і стан лактації, характер харчування, оглядає молочні залози. При проведенні первинного патронажу мамі надаються рекомендації щодо збереження свого здоров’я: денного відпочинку, харчування, посиленого питного режиму, дотримання особистої гігієни тощо.
Патронаж новонароджених: як правильно годувати малюка?
Грудне вигодовування – це не тільки про харчування. Це про взаємозв’язок між матір’ю і дитиною, про безпеку, тепло та навіть материнське здоров’я.
Основні поради патронажу новонародженого по годуванню:
Такий підхід під час патронажу новонародженого зміцнить зв’язок «мама-дитина», малюк буде стрімко набирати вагу. А ще годування за вимогою збереже здоров’я молочних залоз, що важливо для жінки.
Як правильно прикладати дитину грудей?
Правильне прикладання до грудей – важливий етап, без якого адекватне грудне вигодовування неможливе. Патронаж новонароджених на дому передбачає навчання цьому навику. Через неправильне прикладання до грудей дитина не буде наїдатися та набирати вагу.
Правильна техніка прикладання до грудей:
Під час патронажу новонародженого дуже важливо навчитися правильно прикладати малюка до грудей.
Як купати дитину?
Патронаж новонародженого: що робити з коліками у дитини?
Це питання хвилює всіх батьків під час патронажу новонародженого. Важливо зрозуміти, що коліки виникають унаслідок незрілості травного тракту. Прості доступні поради допоможуть мінімізувати дискомфорт дитини:
Медичний працівник вчить маму режиму дня і харчуванню для поліпшення лактації, правильному вигодовуванню дитини, догляду за ним, способу вигодовування, переконує батьків у необхідності регулярно спостерігатися у лікаря і виконання всіх його рекомендацій. Вчить маму і всіх членів сім'ї технології психоемоційного спілкування з дитиною.
Новонародженим до 1 місяця подобається:
Головні характеристики правильного психоемоційного розвитку новонародженого після виписки з пологового будинку:
Навчання матері правильному виконанню щоденних для малюка маніпуляцій:
Обробку пупкової ранки достатньо проводити 1 раз на день після вечірнього купання. Не робіть цього при кожному зручному випадку: так ви будете занадто часто здирати утворені на ранці скоринки, що не прискорить, а тільки ускладнить і затягне загоєння.
Тетяна Дорошенко, лікар загальної практики-сімейної медицини, КНП «Центр ПМСД Білицької селищної ради»
Підпишіться, щоб отримувати листи.