• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Відбувся відкритий регіональний фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха» у Лютенській громаді

08 червня 2025, 10:34

  • Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю
  • Департамент культури і туризму
Віха

7 червня 2025 року вперше на Полтавщині у селі Лютенька Миргородського району року відбувся Відкритий регіональний фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха». Організатори: Полтавська ОВА, Департамент культури і туризму Полтавської ОВА, Полтавський обласний Центр народної творчості та культурно-освітньої роботи, Лютенська сільська громада Миргородського району.

Фестиваль приурочений до прадавнього обрядового дійства «підняття віхи», який щороку відтворюється лютенчанами на Зелені святки – у переддень Святої Трійці. Віха має символічне значення: закопаний стовбур у землю – дяка усім нашим пращурам; стовбур – громада кутка (села); верхівка стовбура – родина, сім’я кожної людини.

В урочистостях з нагоди відкриття фестивалю взяли участь Лютенський сільський голова Володимир ОМЕЛЬЧЕНКО, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Лютенської сільської ради Наталія РОМАНЕНКО, в.о. директора Полтавського обласного Центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Олена БЄЛАКОВА.

На території святкового простору розгорнулася виставка творів майстрів-носіїв елементів НКС, що включені до обласного та національного переліків елементів НКС України. На тлі літнього буяння зелені – рушники та сорочки, вишиті у техніці «білим по білому», мов чарівні білі квіти, розкрили свої крила. Носії елементів НКС представили традиційні іграшки — вузлові ляльки, виготовлені з тканини, кукурудзяного листя й клечаного зілля. Теплі спогади дитинства у відвідувачів свята викликала обрядова випічка — Котелевські Панянки.

Під час майстер-класів наймолодші гості з радістю виготовляли традиційну забавку — вузлову ляльку, а також із захопленням спостерігали, як під умілими руками натхненних майстринь оживають на полотні прадавні орнаменти.

Під час мистецького проєкту було презентовано елементи нематеріальної культурної спадщини, які включені до Обласного переліку елементів НКС Полтавщини та Національного переліку елементів НКС України.

Елемент НКС «Технологія виконання вишивки «білим по білому» міста Решетилівка Полтавської області» був презентований майстрами Всеукраїнського центру вишивки та килимарства (м. Решетилівка), очільницею якого є доктор філософії, членкиня Національної спілки майстрів народного мистецтва України, заслужений майстер народної творчості України Надія ВАКУЛЕНКО.

Елемент НКС «Кобзарство» був презентований ансамблем бандуристів Комунального закладу «Гадяцька школа мистецтв» Гадяцької міської ради та методистом ОМКНЗМК, лавреатом всеукраїнських та міжнародних конкурсів Віталієм ДЕРЕВ’ЯНКОМ.

У концертній програмі фестивалю взяли участь понад 300 учасників аматорських колективів та окремих виконавців Полтавщини з 9 територіальних громад, серед яких і народний ансамбль народного танцю «Джерело» (керівник – Євгеній ЛЯШЕНКО) та студентки – солістки-вокалістки (керівник – Наталія ГОРБАЧИК) Гадяцького фахового коледжу культури та мистецтв імені І.П. Котляревського, який нині відзначає 90-річний ювілей від дня свого заснування.

Та, найяскравішою родзинкою свята стало підняття та встановлення віхи — величного символу єднання, сили й традиції. Мить, коли вона здіймалася вгору, мов древній оберіг, наповнила простір феєрією емоцій, радісним збудженням і трепетним піднесенням. У поглядах учасників світилися гордість і натхнення, а на обличчях піднімальників — напруження, рішучість і щастя від спільно досягнутого. Ця надскладна фізична робота що потребувала неабиякої сили, витривалості й довіри, була виконана із дивовижною злагодженістю та відчуттям єдиної мети — як справжній танець сили і духу.

Найголовніше – віха встановлена, а отже – є віра у життя, у Перемогу і щасливе майбуття!!! Дружна й натхненна творча команда Лютенського Центру культури та дозвілля на чолі з енергійною й талановитою директоркою Ольгою Потапенко провела ґрунтовну підготовчу роботу, аби свято відбулося на найвищому рівні. Господарі фестивалю з великою любов’ю та турботою подбали про створення затишної, гостинної атмосфери, забезпечивши комфортні умови для всіх учасників і гостей заходу. Кожен присутній відчув щиру гостинність — усіх пригощали смачною домашньою їжею та прохолодними напоями, які стали приємним доповненням до святкової програми та сприяли невимушеному, доброзичливому спілкуванню.

Маємо акцентувати увагу на тому, що Відкритий регіональний фестиваль нематеріальної культурної спадщини «Віха» є важливим інструментарієм реалізації державної політики у питаннях охорони та популяризації нематеріальної культурної спадщини, а також імплементації Конвенції ЮНЕСКО з охорони нематеріальної культурної спадщини. Це важливе завдання актуалізовано московитською агресією проти України, адже саме культура є яскравим виразником та ідентифікатором кожної нації. Нематеріальна культурна спадщина є невід’ємною складовою нашої національної ідентичності, зберігає традиції предків та передає духовні й культурні цінності наступним поколінням.

Поділитись

Теги

культура
мистецтво
фестиваль

Новина за темою

В обласній бібліотеці імені Олеся Гончара провели зустріч із полтавською письменницею Мариною Федоровою
08/06/2025
У Великорублівській громаді провели огляд-конкурс «Маруся Чурай. Це – голос наш. Це – пісня. Це – душа!»
08/06/2025
Артисти Полтавського обласного музично-драматичного театру ім. М. Гоголя взяли участь у 15-му фестивалі Днів українського театру в Польщі
08/06/2025
Віха (2)

Віха (2)

Віха (3)

Віха (3)

Віха (4)

Віха (4)

Віха (5)

Віха (5)

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Захисників та захисниць запрошують взяти участь у другому етапі Ігор ветеранів 2025 Захисників та захисниць запрошують взяти участь у другому етапі Ігор ветеранів 2025
01/07/2025
У Полтаві відбувся захід «Лаванда і крафт»
01/07/2025
В обласній бібліотеці імені Олеся Гончара провели зустріч із полтавською письменницею Мариною Федоровою
01/07/2025
У Полтаві та Опішні на об’єктах безбар’єрних маршрутів визначено обсяги будівельних робіт
01/07/2025
«ANUGA 2025»: до участі запрошують виробників молочної та органічної продукції Полтавщини
01/07/2025
Полтавські спортсмени вдало виступили на Всеукраїнському турнірі з боротьби вільної
01/07/2025
Школа адаптивного землеробства: на Полтавщині провели навчання для аграріїв
01/07/2025
Із початку року на Полтавщині заклади, які розміщували ВПО, отримали 14,2 млн грн компенсації
01/07/2025
Полтавська ОВА долучилася до першого засідання керівного комітету проєкту «Відновлення та посилення спроможностей громад»
01/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту