• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

Полтавські архівісти презентували онлайн виставку «За синєє небо, за жовте колосся …»

15 липня 2025, 11:02

  • Державний архів Полтавської області
Колаж ДАПО 14.07.2025

З нагоди Дня Української Державності, що відзначається 15 липня, Державний архів Полтавської області презентував громадськості на власному вебсайті документальну онлайн-виставку «За синєє небо, за жовте колосся …».

Презентовані документи виокремлюють основні періоди боротьби українського народу за свою державність, розкривають тяглість та спадкоємність державотворчої традиції, пошановують пам'ять славетних борців-патріотів за незалежність та соборність України.

Упродовж своєї тисячолітньої історії українці розбудовували потужні державні утворення Київської Руси, Галицько-Волинського князівства, Великого князівства Литовського, козацької держави, в яких закладалися підвалини нашої державності, плекалися національні традиції, діяли органи місцевого врядування, створювалися пам’ятки правової і політичної культури, закріплювалися у свідомості населення наші національні символи. Але зовнішні чинники та внутрішні чвари політичних еліт заважали державницькому поступу.

Представлені на виставці документи пізнішого історичного часу. Вони свідчать про державне будівництво в Україні у період 1917-1921 років, національне, культурне і духовне відродження Полтавщини на початку ХХ ст., переслідування борців за незалежність України. Серед документів: скан-копія ІV Універсалу Української Центральної Ради (22 січня 1918 р.), Акт злуки УНР та ЗУНР (22 січня 1919 р.), обкладинки видань “Устрій Української держави. Проєкти Конституції УНР” (1920 р.), “Проект програми Революційної Української Партії, утвореної Центральним Комітетом” (1905), світлини, що відображають події національного значення, витинки із місцевих періодичних видань (“Рідний край”, “Хуторянин”, “Вісник Лубенського громадського комітету”), листування славетних українських діячів, їх портрети.

За час існування комуністичної тоталітарної системи ні диктатура пролетаріату, ні Голодомор 1932–1933 років, ні Великий терор, ні економічні та політичні експерименти, ні інші більшовицькі злочини не змогли викорінити державницькі устремління українців. Спротив і збройна боротьба в умовах окупації (1920-ті – 1980-ті) охоплює діяльність національно-визвольного руху 1920-х років, підпільних організацій (ОУН, УПА) та рух дисидентів. Цей інформаційний комлекс відображає нашу визвольну боротьбу у період Другої світової війни та у повоєнний періоди: світлини героїв, сторінки періодичного видання “Дніпрова хвиля”, анкети арештованих українських дисидентів – документи, що свідчать про репресії проти борців за права людини та національну ідентичність.

Наприкінці 1980-х років в умовах послаблення командно-адміністративної диктатури знову відродився масовий національно-патріотичний рух, розпочалася боротьба за відновлення української державності. Серед представлених документів сучасного періоду: “Декларація про державний суверенітет” (16 липня 1990 р.), “Акт проголошення незалежності України” (24 серпня 1991 р.), світлини військовослужбовців Збройних Сил України, волонтерів, громадських діячів – усіх, хто сьогодні стоїть на захисті незалежності та територіальної цілісності.

Документи онлайн-виставки – інформаційний ресурс, який наочно демонструє, що українська державність – це не випадковість, а результат багатовікової, послідовної та жертовної боротьби багатьох поколінь українців, що сучасна Україна має глибоке історичне коріння та міцний фундамент для свого майбутнього. Водночас знання історії нашого державотворення в усій тяглості є потужною силою проти маніпуляцій історичними фактами в умовах інформаційної війни рф проти України.

Виставку підготовлено за документами Центрального державного архіву вищих органів влади, Центрального державного історичного архіву (м. Київ), Центрального аудіовізуального та електронного архіву України, Галузевого державного архіву Служби безпеки України, Державного архіву Полтавської області.

 

 

Поділитись

Теги

архів
виставка
День Української Державності

Новина за темою

Доступність архіву – пріоритет діяльності
15/07/2025
Архівісти продовжують системну роботу патріотичного виховання молоді
15/07/2025
Пошанування пам'яті полтавського лікаря і хронікера Олександра Несвіцького
15/07/2025

Останні новини

Більше новин
Шість учасниць ініціативи Державної служби зайнятості вже працевлаштовані Шість учасниць ініціативи Державної служби зайнятості вже працевлаштовані
22/07/2025
Онлайн-курс із цифрової безпеки: «Very Verified 2.0»
22/07/2025
У межах проєкту «Рух без бар’єрів» оглянули об’єкт в Опішнянській громаді
22/07/2025
Держрибагентство: Половина червневого промислового вилову – з Кременчуцького водосховища
22/07/2025
Володимир Когут відвідав виставку «Струни душі народної»
22/07/2025
Огляд стану довкілля Полтавської області за ІІ квартал 2025 року
22/07/2025
«Юстиція військовим»: Мін’юст, Міноборони та Мінветеранів запустили спільний соціальний проєкт для Захисників та Захисниць
22/07/2025
Обласний центр соцслужб: Патронатна родина - соціальна послуга, яка створює родинне середовище для дитини. Проведено чергове навчання вихователів
22/07/2025
Mental Trek: на базі обласного НТЦ надавачів соцпослуг навчали ефективним методам з підтримки ментального здоров’я
22/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту