• Перейти до основного вмісту
arrow
Головна
Новини

У Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського зберігається колекція зооморфного посуду

20 липня 2025, 10:50

  • Департамент культури і туризму
Фігурна Посудина (6)

У декоративному оздобленні керамічних виробів часто відображається зооморфний світ. Так, на початку XX століття, майстри кераміки почали виготовляти посудини для напоїв у вигляді різних звірів, назва цього посуду – лембик.

Лембик – керамічний зооморфний посуд для рідини у вигляді баранця, коника, лева, півня та інших звірів. Зооморфний виріб мав обрядове та утилітарне значення, використовувався як святковий посуд для міцних напоїв, виконував декоративну функцію в інтер’єрі. Найвідомішим осередком виготовлення лембиків на Полтавщині є Опішня. Зараз різноманітні форми цього посуду знаходять свій подальший розвиток у творчості професійних керамістів.

У стародавні часи люди вірили, що глина поглинає всю негативну енергію і тому прагнули оточити себе та свої оселі цим матеріалом. Глиняний посуд традиційно використовувався українськими господинями, його виготовляли вручну та прикрашали оберегами і символами. Теракотовий посуд із зображенням тварин був предметом сакральної практики.

У виготовленні та декоруванні зооморфного посуду, керамісти здебільшого використовували декілька технік: формування на гончарному крузі, ліплення, ритування, штампування, розпис ангобами, часткове або суцільне поливання тощо. Здебільшого, тулуб тварини ліпили або формували у вигляді циліндра, інколи – глечик з кулястим корпусом, далі доліплювали голову, лапи, хвіст. Скульптурно обробляли насамперед верхню і нижню частини, а отвір частіше проліплювали на голові, рідше на тулубі посередині. Місце отвору у лембика, що мав вигляд птаха, зазвичай, було на хвості, іноді на голові – для вливання рідини, виливали через відкритий дзьоб.

У різних гончарних центрах у лембиків були характерні прикметні риси та способи оздоблення. Слід акцентувати, що на Полтавщині серед зооморфного найпоширенішим був посуд у вигляді баранця, без якого «не відбувалося жодне весілля. Наповнивши медом чи іншим смачним напоєм, його підносили молодим. Вважалося, що баранець приносить щастя».

У збірці Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського зберігається колекція зооморфного посуду відомих керамістів, які є заслуженими майстрами народної творчості та лауреатами Національної премії України імені Тараса Шевченка. Одним із найвідоміших є Омеляненко Василь Онуфрійович (1925 – 2021 рр.). Його творчість визначне явище українського мистецтва. Роботи майстра є класичними зразками сучасної народної кераміки. Навиразнішими роботами Василя Онуфрійовича у збірці музею є:

Фігурна посудина «Лев», друга половина ХХ ст. Посуд у вигляді стилізованої пустотілої форми лева прикрашений ліпним декором, на голові отвір закритий кришкою, хвіст у вигляді ручки, точені ніжки.

Фігурна посудина «Баран», 1975 р. Посуд у вигляді стилізованої пустотілої форми баранця. Прикрашений ліпним декором, на голові отвір закритий кришкою, роги продекоровані, хвіст у вигляді ручки, точені ніжки.

Також у музейній колекції наявні роботи Білика Івана Архиповича (1910 – 1999 рр.) – майстра малих форм. Здебільшого він створював невеликого розміру фігурки і посудини у формі левів, коней, баранів, але найбільш відомою та улюбленою формою посудини у І. Білика був бик. У його биків дуже характерна округла морда, з довгим вузьким прорізом рота та акуратно виліпленими, лаконічними рогами. Вираз «обличь» биків Білика у всіх варіантах вирішення образу однаковий – доброзичливо-привітний.

Фігурна посудина «Бик», 1983 р. Посуд у вигляді стилізованої пустотілої форми бика. Прикрашений ліпним декором, на голові отвір закритий кришкою, хвіст у вигляді ручки, точені ніжки. Лембик покритий коричневою поливою.

Фігурна посудина «Вівця», 1969 р. Посуд у вигляді декоративної пустотілої форми вівці. Прикрашений ліпним декором, на голові отвір без кришки, закручені роги, точені ніжки. Керамічний виріб покритий синьою поливою.

У музейній колекції знаходяться роботи Китриша Михайла Єгоровича (1936 р.). Майстер у творчій роботі надавав перевагу декоративній скульптурі та посуду. Виготовив чимало творів, за якими можна простежити всі типологічні групи української народної кераміки: зооморфна скульптура, ужитковий посуд, дрібна пластика, оздоблювальна кераміка.

Фігурна посудина «Козел», 1979 р. Посуд у вигляді стилізованої пустотілої форми козла. Рясно прикрашений ліпним декором, на голові отвір без кришки, хвіст у вигляді ручки, точені ніжки. Виріб покритий жовто-коричневою поливою.

Фігурна посудина «Баранець», 1962 р. Посуд у вигляді декоративної пустотілої форми барана. Виріб прикрашений ліпним декором, на голові отвір з кришкою, закручені роги з декором, хвіст у вигляді ручки, точені ніжки. Лембик покритий вохряною поливою.

Керамічний лембик став символом незламності українців у війні. Так, у 2022 р. в селищі міського типу Бородянці на Київщині, яка чи не найбільше постраждала від ворожих обстрілів, дивом вціліла кухонна шафа на стіні напівзруйнованого будинку. А на шафі – посудина декоративного глиняного півника. Цей лембик у формі півня був виготовлений на Васильківському майоліковому заводі ще на початку 60-х років минулого століття. Авторами півника є подружжя майстрів художньої кераміки – Надія та Валерій Протор’єви. Згодом кухонну шафку з керамічним півником передали до Національного музею Революції Гідності.

На жаль, лембики не такі популярні як у ХХ ст., зараз їх можна побачити здебільшого в експозиціях музеїв, а також в колекціях керамістів. Але сподіваємось, що лембики залишуться не тільки як експонат минулого, а й продовжать жити і в сучасному мистецтві.

Поділитись

Теги

культура
мистецтво
музей

Новина за темою

Виставка «Археологія Полтави: подих століть» відкриває сторінки давньої історії міста
20/07/2025
Гадяцький фаховий коледж культури і мистецтв ім. І.П. Котляревського гостинно запрошує на навчання молодих людей з тимчасово окупованих територій
20/07/2025
На Полтавщині для воїнів реалізують проєкт «М’яка підтримка іграшкою»
20/07/2025
Фігурна Посудина (5)

Фігурна Посудина (5)

Фігурна Посудина (4)

Фігурна Посудина (4)

Фігурна Посудина (3)

Фігурна Посудина (3)

Фігурна Посудина (2)

Фігурна Посудина (2)

Фігурна Посудина

Фігурна Посудина

Arrow slider next
Arrow slider prev

Останні новини

Більше новин
Заходами обласної програми передбачено соціальні гарантії постраждалим від авіаударів ворога Заходами обласної програми передбачено соціальні гарантії постраждалим від авіаударів ворога
20/07/2025
Завершився фінал Кубку України з легкоатлетичних метань
20/07/2025
У Кременчуцькій гуманітарно-технологічній академії відзначили День Української Державності
20/07/2025
Звернення т.в.о. начальника Полтавської ОВА Володимира Когута з нагоди Дня працівників металургійної та гірничодобувної промисловості
20/07/2025
Полтавці вибороли 8 медалей на Чемпіонаті України з плавання серед юнаків та юніорів
20/07/2025
20 липня виповнюється 330 років від дня народження Іллі Михайловича Турчиновського, письменника, співака, актора, священника
20/07/2025
Треба робити все, щоб досягти припинення вогню, і російській стороні треба перестати ховатися від рішень – звернення Президента
19/07/2025
У Диканській громаді відкрили пам’ятник Святому Пантелеймону – покровителю лікарів
19/07/2025
Наслідки негоди, підтримка ветеранів, передача шкільних автобусів, ремонт доріг та жнива – Володимир Когут підбив підсумки тижня
19/07/2025

Надсилаємо насвіжіший дайджест новин

Підпишіться, щоб отримувати листи.

ПОЛТАВСЬКА ОБЛАСНА ВІЙСЬКОВА АДМІНІСТРАЦІЯ

Офіційний веб-сайт

Адреса:

36014, Полтава,вулиця Соборності, 45

Телефон

+380 (532) 56-02-90

Електронна пошта

[email protected]

Гаряча лінія

112

ОВА

Весь контент доступний за ліцензією Creative Commons Attribution 4.0 International license, якщо не зазначено інше

Технічна підтримка сайту

[email protected]

Розроблено в

За підтримки

Мапа сайту